Nehtová modeláž

Nehtová modeláž: Péče o ruce a nehty

 

Pilujte, ale správně

 

Základní pravidlo zní: žádné nůžky, jen pilník. Při zastřihávání nůžkami vznikají na nehtech mikroskopické trhlinky a nehty se potom více třepí a mají tendenci se lámat. Nehty pilujte od kraje ke středu, bez trhavých pohybů a jen jedním směrem. Když budete pilovat tam a zpátky, narušíte spojení mezi jednotlivými vrstvami nehtové ploténky a nehty pak budou náchylnější k roztřepení a lámání. Zkracujte je trochu hrubším pilníkem, okraje zapilujte jemnějším. Nakonec přejeďte nehty po něčem pleteném, neměly by se vůbec zatrhávat.

 

Okolí nehtů

 

Záděry a popraskaná kůžička kolem nehtů není jenom estetický, ale i zdravotní problém. Jak nehet roste, táhne kůžičku s sebou. A pokud ji pravidelně neodstraňujete, napíná se a může nepříjemně popraskat.

Pomoc je snadná: ruce ponořte asi na pět minut do teplé mýdlové vody, čímž se kůžička změkčí. Během lázně si vyčistěte nehty měkkým kartáčkem. Ruce pak opláchněte a osušte. Kůžičku uvolněte pomocí dřevěné nebo gumové tyčinky z manikúry a opatrně ji zatlačte proti směru jejího růstu. Rozhodně ji nestříhejte ani nezatlačujte nůžkami či pilníkem - kvůli riziku zanesení infekce.

Větší záděry opatrně zastřihněte nůžkami nebo kleštičkami. Dávejte však pozor, abyste se při tom neporanila, a ošetřené místo vždy vydezinfikujte. Do ošetřené kůžičky vmasírujte olejíček nebo krém. Pořídit si můžete speciální přípravek (např. regenerační olejíček pro nehtové lůžko od Taliky), nebo vám poslouží jakýkoli mastnější krém.

 

Zásady lakování nehtů

 

Chcete-li, aby vám nalakované nehty vydržely co nejdéle, připravte si kromě barevného laku ještě dva další - podkladový lak a vrchní lak. Podkladový připraví nehty na aplikaci barevného, vyrovná případné nerovnosti a současně zabraňuje jejich probarvení, vrchní chrání barevný lak proti oděrům, zpomaluje jeho vyblednutí a zvyšuje jeho lesk. Před nalakováním by nehty měly být nemastné, suché a čisté.

Jako první naneste podkladový lak. Až zaschne, aplikujte barevný lak. S lahvičkou nikdy netřepte, protože tím by se v laku mohly vytvořit nežádoucí bubliny, které byste pak přenesla na nehty. K promíchání úplně postačí, když lahvičku několikrát obrátíte vzhůru nohama. Barvu nanášejte třemi tahy štětečku. Nejdřív na střední část nehtu, poté přejděte na jednu a na druhou stranu. U širokých nehtů, nechte po krajích dva volné proužky. Štěteček veďte vždy plynule, bez přerušení tahu, aby byla vrstva souvislá.

Počkejte, dokud opravdu dobře nezaschne, a pak naneste druhou barevnou vrstvu. Nakonec přidejte vrchní lak. Abyste si během lakování nepokazila práci, s jednotlivými nánosy nespěchejte a počkejte, dokud lak úplně nezaschne. Nejste-li si jistá, ťukněte jedním nehtem o druhý. Pokud nelepí, máte zelenou.

 

Pro ruce to nejlepší

 

Málokterá část našeho těla dostává tolik zabrat jako právě ruce, což je na nich bohužel vidět. A přitom stačí tak málo. Začněte tím, že je po každém umytí ošetříte lehkým hydratačním krémem, který jim dodá ztracenou vláhu a vytvoří na nich ochranný film. V noci, kdy se nenamáhají a mají možnost se v klidu zregenerovat, jim dopřejte hutnější krém s výživnými látkami. Dobře jim udělá i peeling.

Není třeba žádný speciální, vystačíte si s tím, který používáte na obličej. Vmasírujte ho jednou týdně do pokožky, opláchněte a ruce namažte mastnějším krémem. Extra vysušené a hrubé pokožce uleví noční olejový zábal (například z olivového, jojobového nebo jiného rostlinného oleje). Důkladně s ním natřete ruce, navlékněte si bavlněné rukavice a jděte spát.
Ráno budou krásně hebké a vláčné. A nezapomeňte - nehtová modeláž a veškerá péče o vaše ruce a nehty bude k ničemu, jestliže budete dělat domácí či zahradní práce bez rukavic.

 

Nehtová modeláž: nehty jako obrázky

 

Jako obrázky můžete mít nehty díky nové metodě zdobení, která je založena na principu razítka. Speciální lak se nanese na vybraný motiv, přebytečná barva se stáhne škrabkou a obrázek se přetiskne gumovým razítkem na nehet. Po zaschnutí se přetře běžným vrchním lakem.
Jako podklad můžete použít bezbarvý i barevný lak, záleží na vaší chuti.

Obrázky lze použít na přírodní i umělé nehty. Vydrží jako klasické nalakování, to znamená až 14 dnů.


Zdroj: www.dokonalezeny.cz

^ Nahoru ^

 

P.SHINE

P. Shine je technika péče o přírodní nehty, u nás známá již několik let. Málokdo ale ví, že princip leštění nehtů vychází z dávné historie japonských předků, kteří pečovali o své nehty již před mnoha staletími.

Teprve roce 1958 byla technologie leštění pojmenována názvem P. Shine. Slovo P. Shine se stalo také názvem pro celou společnost, která vznikla v Tokiu ve stejném roce. Firma P. Shine má v současné době 30 zaměstnanců, kteří se starají o výrobu a chod celé společnosti. P. Shine je exportován do USA a evropských zemí.

Japonská péče je vhodná pro většinu nehtových skupin – roztřepené, lámavé i nerostoucí nehty. Jelikož je principem P. Shinu leštění nehtů, není vhodný pro nehty tenké nebo zničené. Kůra podporuje prokrvení a zdravý růst nehtů. Musí se pravidelně do 14 dnů doplňovat. Hlavními složkami P. Shinu je včelí pyl a křemičitá hlinka.

Provádí se zaleštěním včelího vosku do přírodního nehtu. Současně se také prokrví nehtová ploténka a zabezpečí tak její zdravý růst. Nehty se mohou po dvou dnech odlakovat, aniž by se P. Shine odstranil. Nehty po aplikaci mají vysoký lesk a vypadají skvěle. Doba ošetření nehtů touto metodou je přibližně 30 minut a doporučená další návštěva je za 2 – 3 týdny.

Stav našeho zdraví zrcadlí nehty

Čisté a dobře udržované nehty jsou dobrou vizitkou nejen žen, ale i mužů. Čas na manikúru by si měl umět najít každý. Stačí většinou pár minut a nehty budou působit upraveně a elegantně.
Pěkné nehty potřebují péči
Čisticí a mycí prostředky škodí pokožce i nehtům. Při mytí nádobí a domácích pracích je proto vhodné používat gumové rukavice.

Rukavice používáme i při práci na zahrádce. Pro takové činnosti, kdy jsou rukavice nepraktické, naneseme na ruce krém a pod nehty dáme trochu mýdla. Zabrání to pozdějším problémům s odstraňováním hlíny, která se nám dostala pod nehty.

Jestliže máme ruce špinavé od oleje či mastnoty, natřeme je před mytím speciálním odmašťovacím krémem. Je to mnohem účinnější než drhnutí kartáčem a mýdlem.

Prsty zbarvené nikotinem potřeme citrónem. Citrónová šťáva obsahuje užitečné přírodní bělicí prostředky, které pomohou i v odstraňování pih.

12. 8. 2003 19:28
Nehtovou modeláž a manikúru nám nemusí dělat pouze odborníci s mnoha speciálními pomůckami. Jakmile porozumíme tomu, jak nehty "pracují", zjistíme, jak je to snadné.
Část nehtu, kterou vidíme, se skládá z vrstev neživého proteinu, který je připojen k nehtovému lůžku pod ním. Tyto proteinové vrstvy obsahují určité množství tuku a vlhkosti, proto je třeba udržovat nehty pružné, abychom zabránili jejich lámání.

Jak rostou nehty

Nehty vyrůstají z lůžka, které se nachází pod základnou nehtu. Kousek živého nehtu, který je někdy vidět, se nazývá půlměsíc. Kůžička chrání základnu i strany nehtového plátu a utěsňuje lůžko před bakteriemi.
V průměru vyroste nehet za jeden měsíc o 4 mm. Existují však individuální rozdíly a také nehty mladých lidí rostou rychleji, než je tomu u starších. Růst nehtu je též stimulován během těhotenství a v jarních a letních měsících.
Nemoc či stres mohou zpomalit nebo dokonce zastavit jejich růst. Známky špatného zdraví nebo vnitřních poruch se mohou projevit i na nehtech, které se lámou, zvrásní, objeví se na nich bílé skvrnky nebo rýhy.
Například pro chudokrevnost je charakteristická bezbarvost nehtu nebo jeho zvýšené prohnutí, má tzv. lžičkovitý tvar. Pro nehty, zrovna tak jako pro celý organismus je velice důležitá vyrovnaná strava s dostatkem vitamínů a minerálů
S nehty bývá potíž

Postarat se o dobré nehty je poměrně složitá záležitost, se kterou mívali starosti i naši předkové. Dnes sice existuje řada přípravků vyrobených na podkladě moderních poznatků, neuškodí však vyzkoušet i některé staré recepty. Když nehty nevylepší, určitě je nepoškodí.

Všemocný česnek se kdysi používal i proti lomivosti nehtů a jejich špatné kvalitě vůbec. Použití je velmi jednoduché: po dobu dvou týdnů natíráme nehty oloupaným stroužkem česneku. Otázka zní, jak si kdo poradí s typickým pachem.
Dobrá směs na křehké nehty vznikne smísením vlahého medu, žloutku a trošky soli. Konečky prstů do ní namáčíme na dvě minuty, při chronické lomivosti třikrát týdně, preventivně jednou za týden. Na likvidaci kůžičky kolem nehtů je ideální grapefruitová kůra. Z plodu vyřízneme kousek s hranami a bílou částí kůžičku zatlačujeme a současně tvarujeme nehet. Domácí emulzi proti lomivosti nehtů uděláme tak, že smícháme jednu čajovou lžičku čisté vazelíny a sáček neochucené potravinářské želatiny. Vmasírujeme denně do nehtové ploténky a jejího okolí. Obdobný efekt přinese směs stejných dílů ricinového a jojobového oleje obohacená vitamínem A a D.

Co jim neprospívá

Důležité je rovněž vědět, co nehtům prospívá a co ne a podle toho se také chovat. Není například pravda, že nehty potřebují především vápník. Svědčí jim ale zinek, selen, biotin, síra i železo, jehož vstřebávání podporuje vitamín C a naopak snižuje tanin z čaje. Ve stravě musí být dostatečně zastoupeny rovněž bílkoviny.
Velmi dobře působí nehtové oleje s vitamínem E, s extraktem z jojoby, rýže či mandlí, osvědčuje se rovněž panenský olej olivový. Ani docela zdravé, dostatečně tvrdé a zároveň pružné nehty nevydrží všechno, nepleťme si je tedy při různých činnostech s nářadím. Je důležité naučit se takovým pohybům rukou, aby se nehty dostávaly co nejméně do styku s jakoukoli tvrdou hmotou.
Kdo se ani při vší dobré vůli nenaučil používat při nečisté práci gumové rukavice, měl by vyzkoušet alespoň jednorázové z mikrotenu, které se snadno navlékají a ruce v nich tolik neztrácejí cit.
NOV,Právo

Aby nehty nezarůstaly a nebolely

Sekretářka měla strach. Bála se, že jí chirurg zase strhne nehet, který jí zarostl do kůže. Kvůli tomu měla na palci u nohy pořádný zánět. Hnisal a bolel čím dál víc. Když ji začal budit v noci ze spaní, pochopila, že pomoc bude muset vyhledat. Dnes ví, že se bála zbytečně.

Záludné plísně

Zarůstání nehtů obvykle způsobí jejich nesprávné stříhání, nevhodná obuv, úraz, některé sporty, ale také změny nehtu, které mohou souviset s plísňovým onemocněním. Proto doktor Mašek spolupracuje s dermatology. Někdy není snadné určit, jestli jde o poruchu růstu nehtu, nebo potíže vyvolané právě plísněmi.
Jejich malé ložisko dokáží dermatologové vyléčit pomocí lokálně účinkujících léků (mastí a vodiček). Rozsáhlé postižení nehtů vyžaduje pilulky, které působí celkově. Před tím je ale nutné nehty vyšetřit. Rozbor plísně v laboratoři zjistí přesný druh mykózy. Tu je potřeba vyléčit nejvhodnějším lékem. Jinak se problémy s plísněmi, tedy i s deformovanými a zarůstajícími nehty vracejí.

5. 3. 2003 13:40
"Mohla jsem si ušetřit skoro rok nesmyslného trápení," říká. Se zarůstajícím nehtem chodila celou tu dobu k pedikérce. Kamarádka ji nakonec přesvědčila, aby zašla k MUDr. Karlu Maškovi v Praze. Nejen kvůli tomu, že se zabývá podiatrií, tedy zdravotními potížemi nohou a jejich prevencí. Ale hlavně kvůli tomu, že jí s jejími potížemi konečně pomůže.
Po místním znecitlivění uštípl doktor speciálními kleštičkami kus nehtu. Tak, aby netlačil na kůži na té straně prstu, kde vznikl zánět. Zanícené místo vyčistil a dal na něj antibiotickou mast. Jakmile nehet přestal tlačit na kůži, bolesti během dvou dnů zmizely. Když žena přišla třetí den na kontrolu, byla bez potíží.

Rizikové boty na vysokých podpatcích

Doktor Mašek jí vysvětlil, že příčinou jejích problémů je hlavně to, že tráví příliš mnoho času v botách na vysokých podpatcích. Váha těla se díky nepřirozené poloze chodidla v botě přenáší na špičku nohy, a tedy i na nehty. Tlak na ně je podle všeho hlavní příčinou jejich zarůstání, ke kterému má navíc přirozený sklon.
Žena si pořídila nízké zdravotní boty. Ty na vysokém podpatku si brala jen výjimečně, do společnosti. Navíc začala chodit jednou měsíčně na pravidelné ošetření nehtů za pražskou specialistkou MUDr. Mílou Chlebníčkovou, kterou jí doktor Mašek doporučil. Zabývá se medicínskou pedikúrou. Pomocí speciálního přístroje jí pokaždé zbrousila nehty tak, aby jejich zarůstání předešla. Sekretářce od té doby nehet nikdy nezarostl.
MUDr. Chlebníčková zvládá lehčí případy zanícených a zarostlých nehtů. Navíc naprosté většině klientů, kteří k ní chodí pravidelně, dokáže pomoci především včasným preventivním ošetřením nehtů a systematickou péčí o ně.

Čím později, tím hůř

Spousta lidí se bojí toho, že jim lékař strhne nehet, který mají zarostlý do bolestivě zaníceného prstu. Proto návštěvu u něj dlouho odkládají. Nesmyslně. Čím dřív přijdou, tím mírnější postupy může lékař použít. Navíc zručný specialista se dokáže vyhnout stržení nehtu i v relativně pokročilých stadiích.
Nejhorší variantou bývá návštěva na pohotovosti, kam pacient přichází v kritickém stavu. Lékař, který je často v časové tísni, tam někdy musí zvolit bolestivé radikální řešení.
Navštívit lékaře včas je ale nejdůležitější pro diabetiky. Těm se totiž záněty a zranění hůř hojí. Když je zanedbají, mohou si v krajním případě vykoledovat amputaci prstu nebo nohy.

Pryč s gumovými rukavicemi

Zahradnice přišla už potřetí se zarostlým nehtem a podebraným prstem na ruce. MUDr. Mašek jí uštípl v místním znecitlivění tenký proužek nehtu po straně, aby netlačil na kůži. A ošetřil jí zánět. Když žena přišla po třech nedělích na kontrolu, lékař jí nehet pomocí speciálního zákroku zúžil. Nemá pak takový sklon zarůstat.
Zahradnici navrhl, aby zkusila pracovat ve skleníku v kožených rukavicích místo gumových. Budou jí ruku lépe chránit proti poranění. Navíc se jí kůže nebude tolik potit a zapařovat. Tím sníží riziko zánětu a následné infekce poraněného prstu. Navíc by měla chodit na manikúru, nejlépe medicinální, aby předcházela zarůstání nehtu. Žena ho poslechla. A od té doby jí nehet nezarostl.

Pomohl až miniaturní plastický zákrok

"Mně nic není," bránil se šestnáctiletý mladík, kterého do ordinace doktora Maška dotlačila jeho matka. Měl strach, že mu zase strhnou zarostlý nehet a zase to k ničemu nebude. Potíže se zarostlými nehty ho trápily od té doby, co začal sportovat. Nejrůznější koupele a mastičky mu na ně nepomáhaly.
Když prst ukázal lékaři, měl ho nejen zarudlý a oteklý, ale také mu zpod nehtu vytékal zapáchající sekret. Doktorovi tentokrát nezbylo nic jiného než mladíkovi předepsat antibiotika, prst mu lokálně znecitlivit a strhnout celý nehet.
Když mladík přišel po třech týdnech na kontrolu, bylo vidět, že mu začal růst nehet nový. Doktor odstranil skalpelem jeho okraje až do nehtového lůžka. Nový nehet pak rostl užší. Lékař trochu posunul i val kůže, která ho po stranách přespříliš překrývala.
Třetí den po tomto zákroku, kdy mu doktor odstranil stehy po plastice kůže, mohl jít mladík na trénink. Devátý den byl schopný plné zátěže.

A bylo po problémech

Také mladému fotbalistovi doporučil MUDr. Mašek návštěvu u doktorky Chlebníčkové. Mladík k ní začal chodit pravidelně. Dokonce každý měsíc. Prý by si nehty stejně nedokázal ostříhat tak, jak mu je lékařka dokáže ošetřit se svou speciální frézou. Od svých letitých problémů s nimi má zatím klid.
Stejnou zkušenost udělala pětaosmdesátiletá důchodkyně, kterou trápí artróza, artritida a osteoporóza. Měla s nehty velké potíže. Proto nedá na doktorku Chlebníčkovou dopustit. Lékařka je dokáže velmi jemně obrousit, ale i ztenčit. Navíc do tak oblých tvarů, že by žena něco takového stěží dokázala pouze s nůžkami a s pilníčkem.
Bankovní úředník si myslel, že žluté, ztluštělé a zdeformované nehty přináší stáří. Nenapadlo ho, že by to mohla být chronická plíseň. Lékařka mu od ní ulevila svéráznou metodou pomocí éterických olejů (aromaterapie). Ale zároveň nehet ztenčila, odlehčila a vytvarovala.

Další informace k podiatrii najdete na www.podiatric.cz, dotazy k medicinální pedikúře lze poslat na e-mail: mima.med.ped@volny.cz

Petr Veselý

^ Nahoru ^

Líbil se vám článek?           Doporučte nás!

 

Copyright © 2008 Studio Jiří Malý | Webdesign: Lukáš Halouzka